img

Piyasanın durumu


Endeks nasıl performans gösterdi? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %5.13 düşüş ile 5,200 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 5,200 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 5,535 seviyesini gördü.

Hisseler endeksi nasıl etkiledi? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. SASA (1.24 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan tek şirket konumunda bulunurken, THYAO (-27.52 puan) ve TUPRS (-22.71 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

Yabancı aktivitesi nasıl? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 17 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %4.39 ile TUPRS ve %3.42 ile TOASO olurken, en fazla azalan hisselerin ise %2.74 ile AKBNK ve %1.74 ile BIMAS olduğu göze çarpıyor.

Hacim ne yönde ilerliyor? BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 2 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 28 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %26 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-5.78 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-5.92 seviyesinde gerçekleşti.

Hisselerin momentum trendi nasıl?  RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 1 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise TUPRS ve KOZAL hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

Dünden bugüne öne çıkanlar.  Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta SISE, TCELL ve TUPRS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise EKGYO, ODAS ve TKFEN ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.