img

KİPTAŞ Mihmandar Konutları’nın temeli Hacıbektaş’ta atıldı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 16 Ağustos 2022’de tanıtımını yaptığı, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde inşa edeceği “KİPTAŞ Mihmandar” konutlarının bugün temelini attı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 16-17-18 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen “59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri” için Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine gitmişti. Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok tarafından ağırlanan heyet, İBB’nin ilçede gerçekleştirdiği bazı projeleri yerinde incelemişti. Bu projelerden birisi de İBB iştiraki KİPTAŞ’ın Hacıbektaş’ta yapacağı “KİPTAŞ Mihmandar” isimli toplu konut projesi olmuştu. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, 16 Ağustos 2022’de gerçekleştirilen inceleme gezisinde, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu projeyle ilgili bilgilendirmişti.

“Projemizi hayata geçirirken, Anadolu'nun önemli kültürel merkezlerini feyz aldık” diyen Kurt, şu bilgileri paylaşmıştı:

“3.800 metrekarelik bir alan. Yaklaşık 1 ay önce belediyemizden ihale yoluyla satın aldık. ‘4 kapı 40 makam’ öğretisinden de yola çıkarak, projemizi avluya açılan dört tane büyük kapıyla tasarladık. Kırk makamı temsilen, dört bir tarafını farklı boyutlardaki kemerlerle dönerek, buranın kültürel değerlerini de projemize yansıtmak istedik, ki gelecekteki şehircilik anlayışımızı, bakış açımızı göstermek için. Burada, geri su kazanım sistemi ve güneş enerji panellerini kullanarak, tamamen çevreci bir proje hayata geçirdik. Projemizde tamamen bölgeden çıkan doğal taşlarla çevre mantolamasını yapacağız. Avlu kısmını etkinliklere, toplu yemeklere ve toplu bazı etkinliklere imkan sağlayacak şekilde tasarladık. 300 kişilik bir kapasitesi var. Tamamen modüler bir proje yaptık ve burayı 7/24 yaşayacak bir proje olarak tasarladık. Amacımız; bu kültürel değeri modern mimariyle birleştirip bir farkındalık yaratmak ve Anadolu'da örnek rol model olmak istedik. Proje zemin, artı 4 kat olacak. Yoğunluğun yüzde 25’ini kullanmıyoruz. Buraya ticari bir kaygıyla girmedik. Mevcut inşaat alanından daha az bir inşaat alanı yaparak, örnek bir mimari, çevreci bir proje hayata geçirmeyi arzu ettik.”

Yaklaşık 50 bağımsız birimin hedeflendiği projenin temeli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın katıldığı törenle atıldı. İBB Başkanı İmamoğlu da temel atma törenine, kurum iştiraki BİMTAŞ’ın (Boğaziçi Peyzaj İnşaat Müşavirlik Teknik Hizmetler San. Tic. A.Ş.) Beyoğlu’ndaki Genel Müdürlük binasından çevrimiçi katıldı. Ağbaba, “2019’dan bu yana, Hacıbektaş tekrar ayağa kalkıyor. Onun ayağa kalkmasında, Hacıbektaş'ın güzelleşmesinde hiç kuşkusuz en fazla emeği olan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Ona, huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Hacıbektaş yolundan gelen, o öğretiyi içselleştiren biri olarak, çok çok teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun. İstanbul, hiç kuşkusuz Türkiye'nin göz bebeği. Ekrem Başkan da bizim göz bebeğimiz” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’dan Hacıbektaş’a selam ve sevgilerini yolladığını belirten İmamoğlu da “Çok özlüyorum; Hacıbektaş'ı çok seviyorum. Hacı Bektaş-ı Veli'nin yolunu çok seviyorum. Bu duyguyla hayatımda beslendiğimi oradaki dostlarım, değerli canlar, değerli hemşehrilerim bilsinler; bu manevi topraklara, o güzel coğrafyaya hizmet edebilmenin de onurunu yaşıyorum. KİPTAŞ'la yaptığımız bu girişim, yüklenicinin de özenli gayretiyle orada çok hızlı vücut bulacak. Bütün maneviyatı, bütün güzelliği koruyan, örnek bir mimariyle Hacıbektaş'a değer katan, o topraklara yakışan bir eserin ortaya çıkması hususunda bir çalışmanın sonucunu birlikte göreceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.

Projenin bitişini heyecanla beklediğini aktaran İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt’a, “Kafasına hangi takvim koyduysa, en az yüzde 25 aşağı çeksin onu. Benim acelem var, dayanamam o konuda hızlıca bitmesini sağlama hususunda” sözleriyle seslendi. KİPTAŞ’ın İstanbul için çok başarılı işlere imza attığını vurgulayan İmamoğlu, “3,5 yıl içerisinde tarih yazdık İstanbul'da hem kentsel dönüşümde hem sosyal konut üretiminde hem depremle mücadelede hem geçmişten gelen birçok sorunlu projeyi bitirmekte. Bir de açıkçası geçmişte çarçur edilen, sağa sola savrulan gayrimenkullerini toparlama, onları kazanma konusunda hukuki mücadelenin verilmesi. Birçok konuda tarihi bir mücadele içerisinde. Ama arkadaşlarıma şunu söyledim: Bu tarihi mücadeleyi, farklı teknik süreçleri vermemiz lazım. Bunun belki de ilk adımın Hacıbektaş'ta atıyoruz. Ama başka illerimizde ve ilçelerimizde de çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından projenin temeline ilk harç döküldü ve KİPTAŞ Mihmandar Projesi’nin inşa yolculuğu başladı. Yaklaşık 170 milyon TL yatırım değerine sahip proje bünyesinde; 65 konut, 10 ticari birim, sosyal tesis, 65 araçlık otopark ve kreş olacak.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.