Günün gelişmeleri

Türkiye: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi % 0.35’lik düşüşle günü 1.413,80 puandan kapatırken işlem hacmi 14.3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türkiye:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi % 0.35’lik düşüşle günü 1.413,80 puandan kapatırken işlem hacmi 14.3 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %  2,35 ile bilişim, en çok kaybettiren ise %  1,05 ile spor olurken, Bankacılık endeksi % 1,18, holding endeksi % 0,38 değer kazandı. Usd/Try hem Türk Lirası’nın değer kaybetmesi hem de dolar endeksinin güçlenmesi ile sert yükselirken dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bugün 8.60 direncini geçmeye zorluyor. Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair yaptığı açıklamalarda bundan sonra enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün olmadığını faiz oranlarında da düşüş beklediklerini, yüksek faiz vermeyeceklerini ifade ederken  yüksek faizin yüksek enflasyon yaratacağını yineledi. Erdoğan, Ağustos ayıyla birlikte enflasyonda düşüş göreceğimizi belirtirken ekonomideki öncü göstergelerin büyüme eğilimini sürdürdüğünü ve bu yıl % 7’nin üzerinde bir büyüme beklediklerini ortaya koydu. Bu sabah piyasalar bu söylemlerin etkisinden olumsuz etkilenebilir. BİST100 endeksinde satışlar hızlanabilir ve kurda yükseliş yaşanabilir. Özellikle Usd/Try’de 8.60’ın kırılıp kırılmaması bizim için çok önemli olacaktır. Bu seviye belirleyici bir seviye olarak karşımıza çıkmakta. Daha öncede söylediğimiz gibi enflasyonun kısa vadede düşmesi mümkün değil. Eğer TCMB faiz indirimine gidecek olursa bu yurtiçinden sert para çıkışlarına sebep olabilir.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Piyasalar dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının etkisini takip edecek.

ABD:  Dün ABD’de Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ve özel sektöre ait ADP Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin altında 330 bin kişi olarak gerçekleşirken, Şubat 2021'den bu yana son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 59,9 puan olarak açıklanırken, son 5 ayın en düşük verisi olarak kaydedildi. ABD'de ISM Hizmetler PMI ise sürpriz yaparak beklentilerin üzerinde 64,1 puan olarak açıklanırken Eylül 2005'ten bu yana en yüksek veri olarak gerçekleşti. Özellikle  ADP Tarım dışı istihdam verisinin ardından değer kaybeden dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinin ISM hizmetler PMI verilerinin ardından sert bir şekilde yükselmesi doların küresel bazda değer kazanmasına neden oldu. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in tahvil alım programını azaltmaya "yakın zamanda" ve kademeli şekilde başlamasını istediğini söylerken  tahvil alımlarının azaltılmasının Fed'e faiz oranlarını artırmak konusunda "sabırlı" olmak için daha fazla esneklik sağlayacağını savundu. Dallas Fed Başkanı, varlık alımlarının azaltımının aylık 80 milyar dolar olan Hazine kağdı alımının her az 10 milyar dolar, aylık 40 milyar dolar olan mortgage destekli menkul kıymet alımının da her ay 5 milyar dolar azaltılmasıyla gerçekleştirilebileceğini de belirtti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed'in bu yıl içinde veya gelecek yılın başlarında varlık alım prorgamını azaltmaya başlama noktasına gelmesinin çok muhtemel olduğunu, ancak bunun için daha yüksek aşılanma oranlarına ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Fed üyelerinden Bullard ve Clarida da dün varlık alımlarının azaltılmasının bu yıl içinde başlayacağı vurgunu tekrarladı. ABD borsaları dünü karışık bir seyirle kapatırken verilerden gelen karışık sinyallerin yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin ekonomik görünüm ve para politikasına ilişkin değerlendirmeleri piyasalar üzerinde etkili oldu.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının 382K gelmesi beklenirken ticaret dengesinin de – 74.2 B olarak açıklanması öngörülmekte. Haftalık işsizlik başvurularının pandemi öncesi ortalaması olan 250K’dan hala uzakta olması istihdam tarafının tam toparlanmadığını ve bu yüzden de Fed2in acele etmeyeceği beklentilerini taşırken ABD 10 yıllık tahvil faizi de bu bağlamda baskı altında kalmaya devam ediyor. Altın fiyatları 1833-1792 bandında hareketini sürdürürken yatırımcıların bu 2 seviyeye dikkat etmesi gerekmekte. Bu seviyelerin kırılmasıyla altında sert fiyatlamalar gözükebilir. Ancak piyasaların yarın gelecek başta tarım dışı istihdam olmak üzere istihdam verilerine kenetlendiğini izliyoruz. Bunun dışında bugün Fed üyelerinden Waller’in konuşmasını takip edeceğiz.

EURO BÖLGESİ:  Dün büyümenin öncü göstergelerinden Hizmetler PMI verisi beklentilerin altında 59,8 puan olarak açıklanırken, Temmuz 2006'dan bu yana en yüksek veri olarak kaydedildi.  Diğer gelen verilerden aylık bazda perakende satışlar beklentilerin altında % 1.5 açıklanırken yıllık bazda perakende satışlar da beklentilerin üzerinde % 5.0 artış gösterdi. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin sert yükselmesi ile dün satış yaşarken 1.1822 desteğinin oldukça kritik olduğunu izliyoruz. Eur/Try ise tekrar 10.05 desteğinin üzerine çıkarken alış baskısını kuvvetlendirdi. Avrupa borsaları dünü yükselişle tamamlarken  ekonomik veriler ve şirket kazançlarındaki artışların borsalara pozitif yansıdığını izledik.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek ekonomik bülten takip edilecek. Ancak piyasaların gözü yarın ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam verilerine odaklanmış durumda.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1400 seviyesinin altında önce 1378 ve arkasından 1367 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1422 direncinin kırılması halinde önce 1431 ve arkasından 1445 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1535 seviyesinin kırılması halinde önce 1542 ve arkasından 1553 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1523 desteğinin altında önce 1509 ve arkasından 1495 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.4700 seviyesinin kırılması halinde önce 8.4190 ve arkasından 8.3820 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.5475 direncinin üzerinde önce 8.5880 ve arkasından 8.6275 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1806 seviyesinin altında önce 1797 ve arkasından 1792 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1815 direncinin kırılması halinde önce 1824 ve arkasından 1833 direnci test edilebilir.  

ŞİRKET HABERLERİ

#BRKO BİRKO MENSUCAT - 4 yatırımcı tarafından 29 Temmuz 2021 tarihinde yapılan Genel Kurul’un iptali isteğiyle dava açıldığı belirtildi.

#FMIZP F-M İZMİT PİSTON - Şirketin Bakanlığa yapmış olduğu Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunun onaylandığı açıklandı.

#GEDIK GEDİK YATIRIM - Finar İletişim Teknolojileri’ne 1 milyon TL yatırım yapılarak %15 oranında iştirak edildiği açıklandı.

#GUBRF GÜBRE FABRİKALARI - Kocaeli Yarımca Tesisleri bünyesinde 110.000 ton kapasiteli bir depolama ve torbalama tesisinin inşası ile ilgili süreçlerin yürütülmesi için idareye yetki verildiği açıklandı.

#RTALB RTA LABORATUVARLARI - Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından Covid - 19 PCR tanı kitinin temini kapsamında yapılan anlaşma kapsamında şirkete 1.500.000 adet ürün siparişi verildiği açıklandı.

#KARSN KARSAN - Bursa HOSAB Şubesi’nin açılmasına karar verildiği açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ - Şirket payları Borsa'da bugün işlem görmeye başlayacak.

#RTALB RTA LABORATUVARLARI - Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından Covid - 19 PCR tanı kitinin temini kapsamında yapılan anlaşma kapsamında şirkete 1.500.000 adet ürün siparişi verildiği açıklandı..

#SAHOL SABANCI HOLDİNG - SAHOL ile Carrefour Nederland BV’nın sahip oldukları CRFSA sermayesinin toplam %6'sına kadar olan kısmını temsil eden payların yıl sonuna dek ikincil piyasada satılması konusunda anlaşma sağladığı açıklandı.

#SAYAS SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ - Ateş Wind Power ile Nisan 2018'de yapılan çerçeve mutabakat kapsamında Ateş Wind Power'a rüzgar türbinleri ve türbin kulelerinin belirli aksamları başta olmak üzere muhtelif ürünler tedarik ettiği, Ateş Wind Power tarafından Almanya merkezli Enercon GmbH'ın yeni geliştirdiği E138 EP3 E2 model türbinleri için üretime başlandığı ve bu türbinler için jeneratör kutup paketlerinin ve havalandırma ünitelerinin SAYAS tarafından üretilmesine devam edilmesi üzerinde mutabakat sağlandığının belirtilmesi sonrasında, bahse konu üretimlerin tamamlandığı, yılın ikinci yarısında toplam 4,9 milyon euroluk jeneratör aksamı tedarik edilmesi ön görüldüğü açıklandı.

#VBTYZ VBT YAZILIM - Şirket ile Serrec AG arasında Avrupa'da faaliyet gösterecek VBT Europe unvanlı şirketi (%51 pay sahibi VBTYZ, %49 pay sahibi Serrec AG olacak şekilde) kurmak konusunda ön protokol imzalandığı açıklandı. 

#GESAN GESAN - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 11 - 13 Ağustos’ta toplanacak.

#KZBGY KIZILBÜK GMYO - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın toplanacak

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG - Şirket bağlı ortaklığı İmaş Makine’nın halka arz edilmesine karar verildiği açıklandı.

#ARDYZ ARD BİLİŞİM - Ard Grup Holding tarafından 51,00 - 52,50 TL fiyat aralığından 1.900.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %30,22’ye geriledi.

#BAYRK BAYRAK TABAN SANAYİ - Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Bayrak tarafından 9,02 - 9,86 TL fiyat aralığından 1.000.900 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %39,28’e geriledi.

#BRKO BİRKO MENSUCAT - Hasan Türkeş tarafından 0,97 - 1,55 TL fiyat aralığından 1.472.239 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,0001’e geriledi.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma