img

Emtia ve para piyasası


BRENT Dün ABD ham petrol stoklarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte 82.35 seviyesine kadar düşüş gösteren Brent, FED Başkanı Powell’in güvercin niteliğindeki açıklamalarının ardından zayıflayan USD karşısında toparlanma eğilimi göstererek %2.74 değer kaybıyla günü 83.14 seviyesinden tamamladı. Güne pozitif seyirle başlayan Brentin teknik göstergelerine baktığımızda ise karışık seyirin etkili olduğu gözlemlenmektedir. Yukarı yönlü hareketlerde 86.10 seviyesini ilk direnç noktası olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin kırılamaması durumunda güç kaybı yaşanabilir. Düşüş hareketinin tekrar devam etmesi durumunda ise ilk destek noktası olarak dün tepki hareketinin geldiği nokta olan 82.35 seviyesinin izleyeceğiz. Bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısı hızlanabilir.

ONS/ALTIN “XAUUSD” ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin FED Başkanı Powell’in güvercin açıklamasının ardından geri çekilmesiyle birlikte Ons Altın dün %1.30 değer kazanarak 1953.55 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Direncinin üzerinde kapanış gerçekleştiren Ons Altında kısa vadede görünüm güçlenmiş durumda. 1960 seviyesini ilk direnç noktası olarak izleyeceğiz. Bu direncin üzerindeki kapanışlarda yükseliş hareketi güç kazanımını artırabileceğinden 1980 ve 2000 seviyelerini üst direnç noktaları olarak izleyebiliriz. İlk destek noktası olarak ise 1920 seviyesini verebiliriz. 1920 seviyesinin üzerindeki kapanışlarda kısa vadeli görünüm olumlu. Ancak 1920 seviyesinin kırılması durumunda geri çekilme hızlanabilir.

GRAM ALTIN Ons Altındaki yükselişle birlikte rekor kıran Gram Altın dün %1.23 değer kazanarak günü 1180.64 seviyesinden tamamladı. Ana direncini aşarak güç kazanan Gram Altında gün içinde oluşturduğu yeni zirve noktası olan 1185 seviyesinin ilk direnç noktası olarak izleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi durumunda orta vadeli yükseliş hareketi hızlanabilir. Yükseliş trendinin devamı açısından ise 1160 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi oldukça önemli. 1160 desteğinin kırılması durumunda satış baskısı artabilir. Bu durumda ise 1148 ve 1124 seviyelerini alt destek noktaları olarak izleyebiliriz.

GÜMÜŞ “XAGUSD” FED’in faiz artırım hızını azaltmasının ardından Powell’dan gelen güvercin açıklamalarıyla birlikte güç kazanan Gümüş dün %1.11 değer kazanarak 24.00 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Güne pozitif seyir izleyerek başlayan Gümüşün teknik göstergelerine baktığımızda ise genelinde pozitif seyirin etkili olduğu görmemekte. İlk direnç noktası olarak 24.30 seviyesinin izleyeceğiz. 24.30 seviyesinin üzerindeki kapanışlarda yatay bant hareketi yukarı yönlü eğilim gösterebilir. 23.20 seviyesinin ise ilk destek noktası olarak takip edeceğiz. 23.20 seviyesinin altındaki hareketlerde ise düşüş görülebilir.

EUR/USD FED’in sıkı para politikası duruşunu yumuşatmasının etkisiyle USD karşısında değerlenen EUR/USD paritesi dün %1.06 yükselerek günü 1.0988 seviyesinden tamamladı. Sıkışma bandını yukarı yönlü kıran EUR/USD paritesinde ilk direnç noktası olarak 1.1030 seviyesini izleyeceğiz. Bu direncin üzerinde kapanışlar EUR/USD paritesindeki yükselişin devamı açısından önemli. Hareketin devamında 1.1170 ve 1.1185 seviyelerini üst direnç noktaları olarak verebiliriz. 1.0940 seviyesini ise ilk destek noktası olarak takip edeceğiz. Bu desteğin aşağısına inilmesi durumudna EUR/USD paritesinde satış baskısı derinleşebilir. Risk iştahı iyimserden yana olan piyasada bugün açıklanacak olan ECB ve BOE’nin faiz kararı EUR/USD paritesindeki yönelim açısından önemli.

DXY FED’in faiz kararı sonrası Powell’in enflasyonla mücadelede ilerleme sağlandığını ancak bunun yeterli olmadığını söyleyerek faiz artışlarına devam sinyali vermesiyle DXY Endeksi dün %0.86 değer kaybederek günü 101.21 seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelere baktığımızda ise genelinde zayıflama gözlemlenmektedir. İlk destek noktası olarak 101.00 seviyesinin izleyeceğiz. Bu seviyenin aşağıya kırılması durumunda DXY Endeksinde geri çekilme hızlanabilir. 100.20 ve 99.80 seviyelerini alt destek noktaları olarak izleyebiliriz. 102.20 seviyesini ise ilk direnç noktası olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin kırılması durumunda endekste güç kazanımı yaşanabilir.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.