Yotabayt çağında veri depolamanın geleceği Huawei IDI Forum’da ele alındı

Huawei tarafından dijital dönüşümün geleceğini keşfetmek üzere, küresel fikir liderlerini, iş dünyasının önemli isimlerini, teknoloji sektörünün lider şirketlerini ve ekosistem iş ortaklarını bir araya getiren IDI Forum, 23-24 Mayıs

Yotabayt çağında veri depolamanın geleceği Huawei IDI Forum’da ele alındı

IDI Day 2023, yotabayt çağına doğru dijital altyapının geleceğini keşfetmek üzere, küresel endüstri uzmanlarını ve ortaklarını bir araya getirdi. Huawei etkinlik kapsamında; veri depolama endüstrisinin evrimine doğru yol alınırken, verinin değerini ortaya çıkarmak için gelişmekte olan uygulama ekosistemini anlamak, yapılandırılmamış veri yığınlarını verimli bir şekilde ele almak ve veri esnekliğini kapsamlı bir şekilde iyileştirmek gibi bir dizi farklı konuyu ele aldı.

Şirketin dijital dönüşümün geleceğini ele aldığı küresel etkinliklerden biri olan '2023 Innovative Data Infrastructure Forum (IDI Day)', Huawei Avrupa Bölge Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Lu'nun açılış konuşmasıyla başladı.

Dijital dönüşümün en önemli gerekliliklerinden biri olan Ar-Ge yatırımlarına vurgu yapan Lu, “Huawei, Ar-Ge'ye yönelik güçlü yatırımlarını sürdürüyor. Huawei'in Ar-Ge yatırımı, 2022 yılında yıllık gelirinin yüzde 25'inden fazlasını oluşturdu. Bu da muhtemelen tüm endüstriler içinde en yüksek Ar-Ge yatırım oranıdır. Huawei, Ar-Ge ve inovasyonla tüm sektörlerin dijitalleşmesine katkı sağlamak için, çevreci ve akıllı bir bilişim altyapısı oluşturmaya devam ediyor” diye belirtti.

Huawei'nin dijital istihdama katkısı

Huawei'in Avrupa'da istihdama önemli oranda katkı sağladığını belirten Lu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Copenhagen Economics tarafından yapılan bir araştırmaya göre Huawei, 2021 yılında Avrupa ekonomisine 12,3 milyar avro katkı sağladı ve Avrupa'da 140 binden fazla kişinin istihdam edilmesine yardımcı oldu. Avrupa, ileri görüşlü bakış açısıyla, çevreci ve dijital yaklaşımı temel bir strateji olarak görüyor. Sıfır karbon ve dijital dönüşüm için de Avrupa’nın önemli hedefleri söz konusu. Huawei'in vizyonu da Avrupa'nın bu stratejisiyle tamamen paralel. Avrupa özelinde çevreci ve dijital dönüşümü gerçekleştirmek için müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Avrupa'daki üç OpenLab tesisimizde, 100'den fazla çözüm ortağımızla birlikte, ortak inovasyon projeleri üzerinde çalışıyoruz. Huawei, bu ortaklıklar sayesinde, dijital dönüşümü sağlamak için eğitim, perakende ve lojistik gibi sektörlerindeki müşterilerine özel senaryolarla, yenilikçi ürün ve çözümler sunuyor.”

Gezegen için daha yeşil ve dijital bir gelecek

Konuşmasının sonunda Huawei'in veri depolama çözümlerine de değinen Lu, “Veri depolama, Huawei'in bilişim hizmetlerinin temel ürünü ve dijital altyapının önemli bir bileşenidir. Bugünkü forumumuzun ana teması, ‘Yeni Veri, Yeni Uygulamalar ve Yeni Esneklik’. Müşterilerimize yüksek performanslı, güvenilir ve çevreci bir veri depolama altyapısı sağlamak amacıyla; verilerin depolanabilmesi, taşınabilmesi ve verimli bir şekilde kullanılabilmesinin yollarını tartışmak için bir aradayız. Gezegenimiz için daha yeşil ve dijital bir geleceği birlikte yaratalım” ifadelerini kullandı.

Huawei BT Ürün Grubu Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Zhou ise konuşmasında Huawei Veri Depolama sistemlerinin, müşterilerin ve iş ortaklarının gelişen gereksinimlerini karşılamak için geniş bir ürün ve çözüm yelpazesi sunduğunu belirtti. Zhou, “OceanStor Dorado All-Flash Storage ve OceanStor Pacific Scale-Out Storage ürünleri, Gartner Peer Insights değerlendirmesinde, ‘Müşterilerin Seçimi’ olarak kabul edildi.” diye konuştu.

Huawei, dijital dönüşüm derinleştikçe veri depolama sistemlerinin de önemli bir değişim geçireceğini vurguluyor. Bu değişim aynı zamanda önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. İşletmelerin yüzde 56'sı yapay zeka uygulamalarını kullanırken, yüzde 96'sı ise sürekli değişen veri uygulamalarıyla başa çıkmak için buluta uygulamaları geliştirmeyi planlıyor. Veriler ise her geçen gün katlanarak büyüyor. Yeni verilerin yüzde 80'i ise yapılandırılmamış içeriklerden oluşuyor. Bu verilerin yıllık bileşik büyüme oranı, yüzde 38 olarak açıklanıyor.

Veri esnekliği konusunda ise birçok önemli risk söz konusu. Fidye yazılımları sürekli gelişirken, fidye yazılım saldırılarının sayısı yıl bazında yüzde 98 oranında artıyor. İşletmelerin yüzde 14'ünden fazlası ise fidye yazılımı saldırılarından sonra verilerini geri yükleyemiyor.

İki gün boyunca devam eden IDI Forum 2023, 800'den fazla sektör profesyonelinin katılımıyla hayata geçirilirken, etkinlik boyunca dijital dönüşümün geleceğine yönelik on ayrı oturum gerçekleştirildi.

Hibya Haber Ajansı