img

CHP Milletvekili Köksal: "Özgür basın ve muhalefet susturulmak isteniyor"


AFYONKARAHİSAR-05.10.2022- HİBYA-CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında eleştirilerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin görüşüldüğünü kaydeden Köksal, “Kanunla basın özgürlüğüne ve sosyal medyaya kısıtlamalar, yasaklar getirilmek isteniyor. Kanun sosyal medya paylaşımlarına ve haberlere iktidar tarafından rahatlıkla müdahale edebilme olanağı sağlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Köksal, teklifi incelediklerinde sıkıntıları ve yanlışları gördüklerini söyleyerek,  “Süreli yayınlarda eksiklikler veya yasaya aykırılıklar olması halinde süreli yayınların durdurulması için o yer, Asliye Ceza Mahkemesine müracaat ediliyordu. Bu teklifle süreli yayının merkezi neresi olursa olsun İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nin yetkili kılındığı görülüyor. Bu doğal hakim ilkesine aykırıdır.” diye konuştu.

“Kanunla birlikte internetin özgürce kullanılması sınırlandırılıyor”  

Kanunla birlikte internetin özgürce kullanımının sınırlandırıldığının altını çizen Köksal, “Basın hürriyeti, haberleşme, düşünceyi açıklama ve yayma bakımından Anayasanın 13, 22 ve 28. maddelerine aykırıdır. Bu madde, düşünce özgürlüğü ve basın hürriyeti bağlamında; bilgi ve fikir ile haber alma ve yayma haklarının ihlaline, vatandaş gazeteciliğinin engellemesine bir konuda kamuoyu oluşturulmasına, sansür-otosansür uygulanmasına, internetin özgürce kullanımının sınırlandırılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır.” dedi.

“Özgür basın ve muhalefet susturulmak isteniyor”

Köksal, özgür basını ve muhalefeti susturmak için suç oluşturulduğunu iddia ederek,  “Suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince suç tipi açık net anlaşılabilir-ulaşılabilir objektif biçimde tanımlanmalıdır. Vatandaş hangi sosyal medya paylaşımının, gazeteci hangi haberinin bu suçu oluşturacağını teyit edemeyecektir. Kişi yaptığı her paylaşımda, söylediği her sözde bu suçtan yargılanabilecektir.” eleştirilerinde bulundu.

“AK Parti’yi seçim kaygısı sardı, türlü oyunlarla ellerini güçlendirmeye çalışıyorlar ama nafile”

“Bu düzenleme ile amaçlanan; AK Parti’nin yalan haberlerine karşı ses çıkaran medya ve vatandaşlara karşı sansür ve otosansür uygulamaktır.” diyen Köksal, “Muhalefeti sindiremeyecekleri gibi vatandaşın gözünden düşen itibarlarını da geri kazanamayacaklar. O sandık eninde sonunda gelecek ve bu ülke baskıcı AK Parti iktidarından kurtulacak.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.