img

Bölünmüş Kongre’ye pozisyonlanmak


Cumhuriyetçilerin Meclis'i veya Senato'yu ele geçirme olasılığı oldukça yüksek, bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde bir tür kilitlenmeyi garanti ediyor.

Yani Cumhuriyetçiler, Demokrat Başkan Biden'in gündemini engellemek için her iki mecliste de çoğunluğu kullanabilirler. Bu da muhtemelen vergi artışlarını masadan kaldıracak ve potansiyel olarak enflasyonist olarak algılanan her türlü büyük harcamayı ortadan kaldıracaktır.

Bölünmüş bir Kongre'nin mali destek önlemlerinin görünümünü azaltması ve bunun yatırımcıların Fed'in faiz oranlarını artırma konusunda daha kısa sürede daha az agresif olmasını beklemesine yol açacak olması, böyle bir sonucun da hisse senedi rallisine yol açması ve de dolar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması beklenmekte.

Bununla birlikte, piyasa stratejistlerine göre Demokratlar için sürpriz bir zafer, teknoloji sektörü düzenlemelerinin yanı sıra zaten yüksek enflasyona katkıda bulunabilecek bütçe harcamalarıyla ilgili endişeleri artırabilir.

Yatırımcılar ayrıca, tüketici fiyatlarında gevşeme göstermesi ve ABD Merkez Bankası'nın agresif faiz artırımı kampanyasını yumuşatıp yumuşatamayacağına dair daha fazla ipucu vermesi beklenen Perşembe açıklanacak olan kilit bir enflasyon verisi öncesi de olumlu tarafta yer alarak beklemede. Beklenti hem aylık hem de yıllık çekirdek rakamların sırasıyla %0,5 ve %6,5'e düşeceğini yönünde.

Fed fon vadeli işlemleri, Aralık ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı için %67 ve 75 baz puanlık bir artış olasılığı %33 olarak fiyatlamış durumda.

Bu sabah ise ABD enflasyon verilerini ve Washington'da bir güç değişimine işaret edebilecek ABD ara seçimlerinin sonuçlarını beklerken Asya hisselerinin yükseliş eğiliminde olduğunu ve dolar’da gevşeme izleri görmekteyiz.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.45 , Japon Nikkei %0.2 , Avustralya hisse senetleri %0.70 ve Hong Kong'un Hang Seng Endeksi %0.12 yükseldi.

Çin'in Ekim ayı fabrika fiyatları , Aralık 2020'den bu yana ilk kez düştü ve sıkı COVID-19 önlemleri ve durgun bir emlak sektörü nedeniyle iç talebin ve üretimin kesintiye uğradığının altını çizdi.

Döviz piyasasında ABD doları, FED’in faiz oranlarındaki artışları gevşeteceği ve Çin'in yeniden açılıp büyümeyi yönlendireceği yönündeki beklentiler nedeniyle aşağı yönlü baskı altında kaldı. Eur/usd paritesinde son durum 1.1006. Petrol fiyatları, dün talep endişeleri üzerine %3 düştükten sonra, bu sabah sakin, ABD ham petrolü %0.01 düşüşle varil başına 88.90$'dan ve Brent, gün için %0.04 artışla 95.40$'dan işlem görmekte.

Günün öne çıkanları " Manşettekiler"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz. 3’lü muhtıranın bir bütün olarak eşiksiz uygulanmasının akabinde İsveç’in NATO üyeliğinin gerçekleşmesi ve dostluk ilişkimize müttefiklik boyutu eklenmesi samimi temennimizdir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "F-16 konusunda görüşmeler sıkıntısız devam ediyor" dedi.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, ABD’nin başkenti Washington DC’de dün yaptığı görüşmeye ilişkin, “Dışişleri bakanları müzakereleri hızlandırma konusunda anlaştılar" dedi. ABD'de dün gerçekleştirilen Kongre ara seçimlerinin sonuçları gelmeye devam ediyor. Temsilciler Meclisi'nin tamamının ve Senato'nun üçte birinin yenilendiği seçimlerde Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde edeceği öngörülüyor.

Çin'de üretici fiyatları Aralık 2020'den bu yana ilk kez düşüş gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, üretici fiyatları Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı. Eylül ayında fiyatlar yüzde 0,9 yükselmişti.

Çin'de tüketici enflasyonu Ekim ayında 29 ayın zirvesinde geri geldi. Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 olarak gerçekleşen tüketici fiyat artışı, Ekim ayında yüzde 2,1'e geriledi.

Çin hükümetinin uyguladığı sıkı sıfır-COVID politikasına rağmen Çin'de yeni vaka sayısı hızla artıyor.

ALARK-Alarko Holding 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 7.484.442.260 TL (Önceki 496.752.506 TL )

ALBRK-Albaraka Türk 2022 yılı 9 aylık konsolide olmayan net dönem karı 906.663.000 TL (Önceki 51.427.000 TL )

BIMAS-BİM Birleşik Mağazalar 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 4.793.018.000 TL (Önceki 2.293.740.000 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.